Joi, Aprilie 25, 2024
Follow Us
FC Chișoda -- ASU Politehnica Timișoara 1--6 (0 --1) Victorie lejeră obținută de timișoreni într-o deplasare considerată dificilă. Prima repriză a fost una mai mult de tatonare, cu două echipe prudente, pândind greșeala adversarului. Revenirea pe banca tehnică a lui Paul Codrea a părut a-i stimula pe alb-violeți, care au dorit să-i ofere un frumos cadou colegului Gălan aflat în zi aniversară. Gazdele au bifat prima ocazie la lovitura liberă executată foarte bine de Bungău (minutul 13). După numai un minut a venit și replica oaspeților prin șutul lui Popoviciu, respins în corner de portarul Sârbu. Gazdele s-au mai aflat o dată aproape de gol, dar ghiuleaua lui Crișanov din minutul 22 a fost apărată foarte bine de Burtic, chiar dacă balonul a fost mascat de coechipieri. Minutul 42 a adus deschiderea scorului. Birău i-a pasat lui Tulcan, acesta a așeazat pentru Adi Ilie, a urmat pasa la același Tulcan, care a profitat de intersectarea lui Făgețan în urma căreia Adi Ilie a rămas singur cu portarul și a înscris sub transversală: 0-1. Acesta a fost și scorul pauzei. După revenirea de la cabine a început festivalul de goluri. Mai întâi asistentul Nicolae Chițoiu a anulat corect golul marcat de Făgețan în minutul 54. Însă, după numai 4 minute, Birău a semnat desprinderea, după o pasă primită de la Tulcan: 0-2. Gazdele au fost aproape de gol la lovitura liberă executată de Bungău în minutul 61, dar mingea a lovit transversala, Burtic rămânând fără replică. Trei minute mai târziu echilibrul și așa precar s-a rupt definitiv, portarul Sârbu văzând cartonașul roșu din partea arbitrului Flavius Roșu ca urmare a faultului asupra lui Tulcan din postură de ultim apărător. Penalty-ul a fost executat de Tulcan: 0-3. În minutul 71 a fost 0-4, balonul circulând pe traseul Adi Ilie - Popoviciu - Vișan, ultimul furându-i căpitanului golul. Gazdele a reușit punctul de onoare printr-o execuție ciudată a lui Berceanu, care l-a păcălit pe goalkeeper-ul Burtic în minutul 78: 1-4. A fost 1-5 în minutul 82, atunci când centrarea lui Maranescu a fost reluată în plasă de Ardelean. Scorul final al partidei a fost stabilit în minutul 87 de Neagoe, după o combinație la care au participat Ardelean și Vișan. Au condus jocul Flavius Roșu, Costin Zamfirescu și Andrei Nicolae Chițoiu.