Joi, Aprilie 25, 2024
Follow Us
CS Ghiroda - ASU Poli Timișoara 0-2 (0-1) Protagonistele campionatului precedent s-au întâlnit în chiar etapa de debut, cu alb-violeții în postură de oaspeți. Derby-ul așteptat a fost unul extrem de tacticizat, cu gazdele foarte prudente și oaspeții dornici să tranșeze situația punctelor cât mai repede. Astfel, în minutul 4, Taub a aruncat de la margine pentru Vucea, acesta i-a retrimis fundașului stânga, care a centrat foarte bine până la Iorgovan, ultimul trimițând cu capul peste transversală. Gazdele au replicat două minute mai târziu printr-o lovitură liberă executată periculos de Constantin Popa de la 30 de metri, respinsă de portarul Burtic. În minutul 20 Gălan a preluat la centrul terenului și a expediat o ghiulea de la 40 de metri, Mercescu reținând balonul în doi timpi. Prima mare ocazie a meciului a aparținut gazdelor. În minutul 31 Costescu a trimis în adâncime pentru Barany, acesta l-a văzut foarte bine pe Zele, care a pătruns în careu, dar a șutat slab de la 10 metri permițându-i lui Burtic să rețină. Replica oaspeților a venit imediat, în minutul următor centrarea lui Adi Ilie în careu a fost recepționată de Iorgovan, care l-a executat pe Mercescu printr-un șut plasat în colțul lung: 0-1. Prima repriză s-a încheiat cu o solicitare de penalty din partea gazdelor la intervenția lui Gavriluță în fața lui Barany, însă centralul Flavius Roșu nu a dictat nimic și s-a intrat la cabine cu 0-1 pentru ASU Poli. Partea secundă a avut cam același aspect, doar că de astă dată gazdele au fost ceva mai active în ofensivă. Alb-violeții au pasat mult și au încercat să profite de tot mai desele spații din defensiva celor de la Ghiroda. În minutul 52 mingea a circulat pe traseul Naidin – Iorgovan – Ghinescu – Ilie, însă șutul ultimului a trecut pe lângă poarta apărată de Mercescu. Elevii lui Alin Miloș s-au aflat aproape de egalare în minutul 63, când, după un corner executat de Plopeanu, Naidin a respins cu capul, mingea a fost retrimisă în careu unde defensiva polistă s-a bâlbâit, dar reluarea lui Andrei a fost una... de fundaș. În minutul 68 faza s-a mutat la poarta cealaltă. Taub a combinat cu Ilie, a urmat o deviere la Iorgovan, pătrundere a acestuia în careu și centrare la care Mercescu și Constantin Popa s-au încurcat reciproc, mingea ajunsă la Ilie a fost însă șutată slab de mijlocașul timișorenilor. Imediat, pe contraatac, mingea a ajuns la Plopeanu, care a așezat pentru Barany, însă șutul acestuia de la 20 de metri a trecut puțin peste poarta lui Burtic. Nu a fost egalitate nici în minutul 73 atunci când Gălan a greșit la mijlocul terenului, mingea a fost interceptată de Barany și a ajuns la Roman care l-a văzut foarte bine pe Plopeanu în adâncime, însă acesta a preferat un dribling în plus în locul șutului sănătos și i-a permis lui Burtic să scape și de astă dată fără gol. După doar două minute același Plopeanu a fost aproape de a marca, dar fundașul Damian s-a opus respingând cu capul de pe linia porții. Și pentru că adesea ocaziile ratate se răzbună, în minutul 77 Făgețan l-a deschis în adâncime pe Ghinescu, stoperul gazdelor Toma a trimis slab cu capul spre propriul portar, atacantul violeților luându-i fața goalkeeper-ului gazdelor, nevoit să-l faulteze în suprafața de pedeapsă. Penalty clar dictat fără ezitare de centralul Flavius Roșu. A executat proaspătul intrat Ionaș și, cu toată opoziția portarului gazdelor Mercescu, mingea a poposit în plasă pentru a doua oară: 0-2. După golul doi tot oaspeții au fost mai aproape de majorarea avantajului. Mai întâi în minutul 85 când centrarea lui Făgețan de pe linia de fund a fost reluată cu capul peste poartă de Ionaș, aflat într-o poziție incomodă, respectiv în minutul 90+2, când Rebenciuc a trimis peste poartă dintr-o poziție excelentă de la marginea careului mare. Astfel, ASU Poli reușește o victorie importantă, atât din punctul de vedere al moralului, cât și în disputa directă cu una dintre contracandidatele la promovare, chiar pe terenul acesteia. Din păcate, pentru gesturile incalificabile ale unor iresponsabili din galerie, următorul joc, cel puțin la fel de vital în disputa pentru liga a treia, cel cu Ripensia, din etapa a 2-a, se va disputa fără spectatori. Partida a fost condusă bine de Flavius Roșu, Bogdan Gheorghioiu și Raul Ghiciulescu.