Duminică, Mai 19, 2024
Follow Us
Real Dragșina - ASU Poli Timișoara 0 - 4 (0 - 2) Sosită din postură de lider al clasamentului după 3 etape, cu punctaj maxim, ASU Poli Timișoara și-a respectat blazonul și în deplasarea de la Dragșina. Fără mai mulți dintre titularii obișnuiți, odihniți pentru dificila întâlnire din etapa următoare, alb-violeții au făcut două reprize simetrice ca scor, dar și ca evoluție. În teren, cu toată voința gazdelor, timișorenii s-au impus fără probleme și... la relanty. Fără să se precipite oaspeții au periclitat pentru prima dată poarta apărată de Raul Cazacu la finele primului sfert de oră de joc. După un atac colectiv, mingea a circulat cursiv până la Vucea, care l-a deschis în adâncime pe Tulcan, dar acesta a tras pe lângă poartă. După alte cinci minute Neagoe a trimis pentru același Tulcan, care i-a pasat excelent lui Ionuț Alexandru, acesta din urmă "remarcându-l" pe portarul Cazacu. După acest preludiu a urmat deschiderea scorului. În minutul 22 Neagoe a combinat cu Ionuț Alexandru, a urmat o centrare perfectă, iar Tulcan a profitat de indecizia lui Preda și l-a învins pentru prima dată pe goalkeeper-ul gazdelor: 0-1. Oaspeții s-au distanțat în urma unui penalty obținut de Vucea, care a fost agățat din imprudență de Vucovan, iar arbitrul Sorin Tarcea a dictat fără ezitare lovitură de pedeapsă. A transformat cu siguranță Tulcan: 0-2. Acesta a fost și scorul înregistrat la pauză. După revenirea de la cabine aspectul jocului nu s-a schimbat. Oaspeții au arătat siguranță și condiție fizică foarte bună, în timp ce gazdele au avut încercări timide de atac, fără a reuși să pericliteze poarta apărată de Paul Burtic. Pe acest fond prima ocazie a reprizei secunde am consemnat-o în minutul 47, când Ionuț Alexandru a trimis peste poartă o foarte bună pasă de la Tulcan. Majorarea scorului s-a produs în minutul 51. Atunci Tulcan l-a depășit fără probleme pe Mititelu, a pătruns în careu și i-a centrat foarte bine lui Ardelean, care a avut de îndeplinit doar formalitatea introducerii mingii în plasă: 0-3. Trei minute mai târziu același Ardelean l-a făcut mare pe portarul gazdelor, după un șut din 7-8 metri. Nici în minutul 64 nu s-a modificat scorul pentru că Vucea a trimis pe lângă poartă după o pasă excelentă primită de la Vișan. Singura situație reală a gazdelor de a reduce proporțiile scorului a ratat-o Rigo, care a executat mult peste poartă o lovitură liberă directă de la marginea careului, obținută de Pătru (min. 66). Faptul că mingea nu a intrat în poartă în minutul 68 a fost "opera" fundașului gazdelor Cadlecz, care a evitat un nou gol, când Ionuț Alexandru a fost de neoprit, dar Ardelean a fost al doilea la minge. Și cum se întâmplă adeseori, ceea ce trebuia să se întâmple, până la urmă s-a întâmplat. După o degajare greșită cu mâna a lui Cazacu mingea a fost interceptată de Ionuț Alexandru, a urmat pătrunderea și pasul la căpitanul Popoviciu și a fost 0-4. Până la final ASU Poli a părut mulțumită de rezultat, iar Dragșina incapabilă să mai dea vreo replică. Partida a fost condusă de arbitrii divizionari Sorin Tarcea, Petre Gașpar, Alin Botaș. Elevii lui Paul Codrea rămân lideri după patru etape grație golaverajului superior și întâlnesc în etapa viitoare o contracandidată la promovare, CS Ghiroda.