Joi, Aprilie 25, 2024
Follow Us
Repetiție generală pentru derby-ul seriei ASU Poli Timișoara -- FC Ictar Budinț 5-2 (2-0) Întâlnirea a fost un bun prilej de repetiție generală pentru alb-violeți în vederea marelui derby al seriei a III-a din Liga a V-a, în care poliștii vor trebui să depășească principala contracandidată la promovare, Progresul Racovița, chiar pe terenul acesteia. Oaspeții, formația Ictar Budinț, s-au prezentat la joc cu două nume grele, foști prim-divizionari, Emeric Vascko și Alin Paleacu. Cum și pentru timișoreni a evoluat în nota sa obișnuită Iosif Rotariu, disputa nu a părut chiar așa de dezechilibrată. Gazdele și-au arătat clar intențiile ofensive încă din minutul 8, când Marchiș l-a încercat din marginea careului pe portarul Caraiman. Apoi Claudiu Lazăr a trimis peste dintr-o poziție excelentă, în timp ce oaspeții au prins curaj în minutul 20, când Cosur a trimis pe lângă poarta lui Burtic. Tot formația Ictar Budinț a mai avut o situație favorabilă în minutul 23, când Paleacu nu l-a putut învinge pe portarul Burtic din interiorul careului. În faza imediat următoare, pe contraatac, Poli a trecut pe lângă deschiderea scorului, Marchiș ratând intervenția cu capul. În replică, Paleacu a șutat pe lângă poartă în minutul 27, iar Nicolaie a avut o execuție de începător la o pasă excelentă a lui Rotariu, în minutul 30. Deschiderea scorului s-a produs abia în minutul 33, când portarul Burtic a degajat foarte lung, Marchiș a preluat și a pătruns irezistibil printre apărătorii centrali ai oaspeților și l-a executat nestingherit pe Caraiman: 1-0. După doar 8 minute, defensiva oaspete s-a clătinat din nou la o incursiune a lui Popovici și o reluare cu capul a lui Adi Ilie, mingea revenind în teren din transversală exact în locul unde se afla întâmplător Nicolaie, care nu a mai avut altceva de făcut decât să o împingă în plasă:2-0. Ultima fază importantă a reprizei l-a avut ca protagonist pe Gălan, care a trimis slab din 6 metri, după un corner executat de Rotariu. Repriza secundă a fost mult mai bogată în evenimente, care au debutat chiar cu scorul de forfait reușit de Popovici (min. 48) după o acțiune la care și-au mai adus aportul Claudiu Lazăr și Florea: 3-0. În minutul următor oaspeții au replicat prin Belciug, dar portarul Burtic a fost la post. Minutul 54 a adus șocul pentru gazde. Corner în favoarea oaspeților, Burtic iese greșit, mingea ajunge la Vascko, care încearcă un lob, iar Hușanu scoate balonul cu mâna și vede cartonașul roșu din partea centralului Sorin Tarcea. A urmat penalty-ul de rigoare executat impecabil de Paleacu și scorul a devenit 3-1 pentru alb-violeți. Chiar și în inferioritate numerică poliștii n-au renunțat și Marchiș a reluat greșit o pasă foarte bună primită de la Adi Ilie. Egalitatea numerică s-a restabilit relativ repede, în minutul 61, atunci când portarul Caraiman a ieșit în afara careului și a comis henț din postură de ultim apărător, văzând și el cartonașul roșu. Paleacu i-a oferit o pasă excelentă lui Cosur în minutul 64, dar acesta din urmă a ratat lovitura de cap. În faza următoare, pe atacul timișorenilor, Marchiș a așezat balonul pentru Adi Ilie, cel din urmă trimițând puternic în transversala porții noului intrat Hodnoghi. După o ratare a lui Obrejan, care a trimis greșit cu capul, în minutul 74, Vascko a ratat o situație excelentă trimițând peste poartă de la 7-8 metri. Monotonia atacurilor alternative la cele două porți s-a spart în minutul 78. Atunci Adi Ilie l-a lansat foarte bine pe Marchiș, care a săltat balonul peste portarul oaspete ieșit în întâmpinare și a fost faultat în suprafața de pedeapsă. Eliminare pentru Hodnoghi și penalty pentru gazde. A executat Marchiș, fără speranțe pentru improvizația Vascko între buturile celor de la Ictar Budinț: 4-1. Diferența s-a mărit în minutul 82, când Rotariu l-a lansat pe Florea, acesta a pasat printre fundașii oaspeților la Adi Ilie, care l-a executat cu un șut în colțul lung pe veteranul Vascko. Ultima modificare de scor a avut la bază o neînțelegere între fundașii alb-violeți și portarul Burtic, de care a profitat imediat atacantul oaspeților Cosur, stabilind scorul final 5-2 pentru ASU Poli. În ultimul minut de joc Rotariu l-a încercat pe Vascko, duelul veteranilor nelăsând urme și pe tabela de marcaj. Partida a fost condusă foarte bine de Sorin Tarcea, ajutat la fel de bine de Raul Ghiciulescu și Alexandru Gherman. În etapa a 20-a, alb-violeții se vor deplasa la Racovița, acolo unde au nevoie de o victorie la cel puțin 3 goluri diferență pentru a mai spera la promovare, în condițiile în care liderul seriei, Progresul Racovița, ar mai trebui să se împiedice în cel puțin încă o partidă.