Joi, Aprilie 25, 2024
Follow Us
Singura problemă: proporțiile scorului! ASU Poli Timișoara -- Unirea Leucușești 7-0 (3-0) În etapa a 17-a a Ligii a V-a a fotbalului autohton alb-violeții au primit vizita unei formații fără pretenții, care a încercat să joace fotbal și a și reușit în destule momente, în special din prima repriză. Jocul a avut o singură necunoscută: proporțiile victoriei timișorenilor! Gazdele, candidate la promovare, și-au rotunjit serios golaverajul, mai ales în perspectiva dificilelor dispute din următoarele două deplasări, când vor întâlni contracandidatele Bazoșul Vechi și Racovița în jocuri ce ar putea aduce clarificări importante pentru supremația din seria a III-a. Oaspeții au arătat ceva îndrăzneală în startul meciului, când au trimis din lovitură liberă puțin pe lângă poarta apărată de Paul Burtic. Apoi, Făgețan și Rotariu nu au reușit să-l învingă pe tânărul portar Gheorghe Șelariu, care avea să fie cel mai bun jucător al oaspeților, în pofida numărului de goluri încasate. Din lovitura de colț rezultată a ieșit deschiderea scorului, Gălan reluând imparabil cu capul în minutul 14. Au urmat alte două intervenții salutare ale lui Șelariu, la execuțiile lui Rotariu din minutele 16 și respectiv 20. Desprinderea s-a realizat în minutul 23, când Marchiș s-a găsit la locul potrivit pentru a relua balonul bine adus în careu de Rotariu și Făgețan. Rotariu l-a mai încercat o dată pe goalkeeper-ul oaspete, în minutul 30, cu un șut care l-a întins bine pe Șelariu. Unirea Leucușești a reușit cea mai bună acțiune în minutul 36, când Jitaru a fost faultat pe linia careului de Husanu, dar lovitura liberă din poziție excelentă nu a fost transformată de Oraș. Atacantul oaspeților Pleșca nu a profitat în minutul 38 de o dublă greșeală a lui Maranescu și Burtic, trimițând peste poartă, din cea mai mare ocazie a celor din Leucușești. Conturile la pauză au fost încheiate chiar în minutul 45, când același Gălan s-a dovedit imbatabil la cap, intrându-se la cabine cu scor de forfait: 3-0. După reluare oaspeții n-au mai reușit aproape deloc să pericliteze poarta timișorenilor, în timp ce alb-violeții au continuat lejer galopul de sănătate. În minutul 52, Marchiș a reluat în colțul scurt după o acțiune pe traseul Popovici -- Rotariu. Ultima acțiune semnificativă a Unirii s-a consumat în minutul 57, când portarul Burtic a scos de sub transversală un șut înșelător al lui Strian. Dirijorul Rotariu a ieșit și el la rampă în minutul 64, când a mai predat o lecție despre cum se execută o lovitură liberă de la 20 de metri, punând mingea exact la vinclul porții lui Șelariu. 6-0 s-a făcut în minutul 72 când Rotariu, Marchiș și Ilie i-au oferit pe tavă golul lui Florea, care a punctat din 6 metri nestingherit. Portarul Birgean, care i-a luat locul lui Șelariu, s-a remarcat la șutul lui Rotariu din minutul 82, însă nu a mai putut face absolut nimic patru minute mai târziu, când după o aruncare de la margine a lui Feher, Ilie a centrat în fața porții, iar Marchiș a profitat și a înscris pentru ultima oară în acest joc. Ratarea lui Popovici a consfințit finalul unei dispute disproporționate, în care oaspeții au ținut pasul atât timp cât i-au ținut "bateriile", jocul încheindu-se cu 7-0 în favoarea gazdelor. Partida a fost condusă de un trio elegant, cu Florian Moț la centru, ajutat de Patricia Șamșudean și Andrada Aloman, la cele două tușe. În etapa următoare ASU Poli se deplasează la Bazoșul Vechi pentru o partidă ce ar putea fi crucială pentru promovare.